Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014

ΚΥΠΕΛΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΟ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΓΙΑ 15Η ΦΟΡΑ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Άρης 90-53

Όταν το β' μέρος τελειώνει με επιμέρους σκορ 50-13, τα σχόλια περιττεύουν. Ο Παναθηναϊκός πήρε διά περιπάτου το τρόπαιο, νικώντας τον Άρη 90-53, που άντεξε ένα ημίχρονο κι έπαιζε... σχεδόν εκτός έδρας.

«Όχι» Άρη στη Δημόσια Τηλεόραση

O (39ος) τελικός Κυπέλλου Ελλάδος επέστρεψε στο Ηράκλειο (2005) και με το ίδιο ζευγάρι, αλλά διέφερε σε πολλά. Τότε στο «Λίντο» ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρόπαιο με μεγάλη δυσκολία (72-68), τώρα στο «Δύο Αοράκια» η διαφορά των 37 πόντων δεν αφήνει καμία αμφιβολία ως προς την ανωτερότητά του. Ο νεανικός Άρης δεν άντεξε για περισσότερο από ένα ημίχρονο και παραδόθηκε στον πιο έμπειρο και με περισσότερες λύσεις αντίπαλό του.
Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της αγωνιστικής περιόδου, κάνοντας το three-peat για το 15ο τρόπαιό του στο θεσμό, το οποίο τον έχει πρώτο και με διαφορά στη σχετική λίστα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Για ένα ημίχρονο οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς (13-10 στο 4', 13-15 στο 7', 18-15 στο 9', 20-18 στο 10', 25-18 στο 13', 25-25 στο 14', 29-33 στο 17', 33-33 στο 18', στο 33-38 στο 18', 35-40 στο 19', 40-40 στο 20'). Ο ενθουσιασμός των Μποχωρίδη & Βεζένκοφ κι ο γρήγορος ρυθμός είχαν τον Άρη στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά μέχρι εκεί. Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανέβηκε σε ενέργεια, το περιφερειακό σουτ τού έδωσε πολλούς πόντους, ενώ πήρε κι αρκετούς μέσα απ' τη ρακέτα (σ.σ. απόντες οι Γκιστ & Σαρικόπουλος εκατέρωθεν). Η εκκίνηση στην τρίτη περιόδο πρόδωσε τη συνέχεια, την οποία ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να αποκαλύψει.