Τετάρτη 29 Μαΐου 2013

NBA ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Πολύ σκληροί για να... χάσουν (vid)
Τετάρτη, 29 Μάιος 2013
Πολύ σκληροί για να... χάσουν (vid)Η Ιντιάνα αποδεικνύεται πιο δύσκολος αντίπαλος από ότι θα ήθελε το Μαϊάμι. Οι Πέισερς νίκησαν με 99-92 στο τέταρτο παιχνίδι των τελικών της Ανατολής και ισοφάρισαν σε 2-2, δείχνοντας ότι έχουν και διάθεση και ικανότητες για να δυσκολέψουν τους πρωταθλητές.
Το ματς είχε αρκετή ένταση και εναλλαγές στο προβάδισμα, ειδικά στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 81-72 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου όμως, το Μαϊάμι με επιμέρους σκορ 14-2 πήρε το το προβάδισμα (86-83). Όμως, οι παίκτες του Βόγκελ δεν το έβαλαν κάτω και απαντώντας με επιμέρους 16-6 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, την οποία και κατέκτησαν τελικά.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρόι Χίμπερτ ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Λάνς Στέφενσον πρόσθεσε άλλους 20 και οδήγησαν την Ιντιάνα στη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, ο ΛεΜπρον Τζέιμς σημείωσε 24 πόντους, και ο Μάριο Τσάλμερς πέτυχε άλλους 20.
"Θα πάμε στο Μαϊάμι να παλέψουμε και πάλι" δήλωσε μετά το ματς ο αποφασισμένος Χίμπερτ.

Tags :

Α1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1 - 0

Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 77-62
Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 77-62Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στο Ρέθυμνο στο πρώτο παιχνίδι της σειράς μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του και επικράτησε με 77-62, κάνοντας το 1-0. Οι νικητές είχαν επιθετική πολυφωνία και κανείς δεν ξεχώρισε ιδιαίτερα στο παιχνίδι, ενώ στον αντίποδα, οι Χορν και Πέτγουεϊ πέτυχαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6 (2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Πάουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης , Παπανικολάου 8.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικιδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (1), Τσαρουχάς, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2), Κάρτερ 11 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.

Α1 Ο ΠΑΟ 1 - 0

Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 84-61
Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 84-61Η πρώτη πράξη των ημιτελικών της Basket League ΟΠΑΠ ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Πανιώνιο βάφτηκε "πράσινη" με περισσή άνεση. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε άνετα των "κυανέρυθρων" με 84-61 κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Το τριφύλλι είχε καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τον έλεγχο του ρυθμού και "πατώντας το γκάζι" στο γ’ δεκάλεπτο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 41-30, 71-45, 84-61.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 10, Μπράμος 3 (1), Κάρι 14 (4), Ματσιούλις 10 (2), Ούκιτς 7, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 11 (1), Γκιστ 2, Γκουίν 4, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 3.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 2, Πέιν 11, Αθηναίου 2, Κις, Μίλμπουρν 8 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 10 (2), Καββαδάς 4, Παππάς 14 (4), Αγραβάνης 4, Μπούκερ 2.