Παρασκευή 19 Απριλίου 2013

EUROLEAGUE 2013 - O 2ος ΦΙΝΑΛΙΣΤ

Κάχα Λαμποράλ – ΤΣΣΚΑ 85-94
Παρασκευή, 19 Απρίλιος 2013
Κάχα Λαμποράλ – ΤΣΣΚΑ 85-94Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι η δεύτερη ομάδα, που σφράγισε το εισιτήριο για το Λονδίνο, επικρατώντας στον τέταρτο προημιτελικό της Κάχα Λαμποράλ με 94-85. Η ομάδα του Ετορε Μεσίνα έκανε έτσι το 3-1 στη σειρά και περιμένει πλέον να μάθει τον αντίπαλό της στον ημιτελικό, που θα θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Εφές Αναντόλου (πήγαν σε πέμπτο αγώνα).
Κορυφαίοι του παιχνιδιού οι Βίκτορ Κριάπα (12ρ) και Νέναντ Κρίστιτς, οι οποίοι ήταν καταπληκτικοί, πετυχαίνοντας αμφότεροι από 19 πόντους, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς (13π) ήταν ο παίκτης, που πέτυχε το κρίσιμο σουτ τριών πόντων, όταν η μπαλα "έκαιγε" κι οι γηπεδούχοι απειλούσαν με μία πολύ μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά.
Η Κάχα Λαμποράλ είχε σε πολύ κακό βράδυ παίκτες κλειδιά στο παιχνίδι της και παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των Κοζέρ (19π), Ερτέλ (4/4τρ) και Σαν Εμετέριο (15π), που ήταν εξαιρετικοί, η ισπανική ομάδα δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέλος.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-2 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα, με τον Μίλκο Μπιέλιτσα να μειώνει στον πόντο με τρίποντο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, σε αντίθεση με τον τρίτο προημιτελικό μπήκε πιο συγκεντρωμένη και διατήρησε το μικρό προβάδισμα, έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τους Κριάπα και Κρίστιτς. Από την άλλη ο Μίλκο Μπιέλιτσα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, κρατώντας κοντά στο σκορ τους γηπεδούχους.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Μεσίνα να προηγείται με 2 πόντους (22-20). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με 3 πόντους (28-25), αλλά η ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Βίκτορ Κριάπα έφερε τον αγώνα στα ίσα. Ο Νεμάνια Μπιέλιτσα έδωσε ξανά στην ομάδα του την πρωτοπορία στο σκορ με κάρφωμα αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Κρίστιτς απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Ο Θοδωρής Παπαλουκάς σημείωσε με βολές τους δύο πόντους, που χώριζαν τις δύο ομάδες στο ημίχρονο (36-34). Σε αντίθεση με τον αγώνα της Τετάρτης, η Κάχα Λαμποράλ δεν είχε καλό ποσοστό από τα 6,75μ (21%), ενώ η ΤΣΣΚΑ ήταν βέβαιο ότι δεν μπορούσε να είναι το ίδιο κακή σε άμυνα κι επίθεση.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η "ρώσικη αρκούδα" με ένα σερί 8-0 πήρε προβάδισμα 12 πόντων (52-38), χάρη στον εξαιρετικό Σόνι Ουίμς, η ομάδα του Τάμπακ όμως αντέδρασε και με ένα δικό της σερί 9-2 μείωσε στους 7 πόντους (56-49), αναγκάζοντας τον Ετορε Μεσίνα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.
Οι Σαν Εμετέριο και Κοζέρ ήταν αυτοί, που ανέλαβαν να ηγηθούν της ομάδας τους, ώστε να πλησιάσει στο σκορ, παίρνοντας πρωτοβουλίες επιθετικά. Το αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να έχουν μία καλή διαφορά κοντά στους 10 πόντους, αλλά να μην μπορούν να καθαρίσουν τον αγώνα. Η πολύ καλή άμυνα της ΤΣΣΚΑ πάνω στον άστοχο, σήμερα, Νοτσιόνι, ήταν ένας από τους λόγους, που οι πρωταθλητές Ρωσίας, είχαν τον έλεγχο του αγώνα.
Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13 πόντους (67-54), παίρνοντας βοήθειες πλέον επιθετικά κι από τους Ουίμς και Μίτσοβ. Οι δύο παίκτες της ΤΣΣΚΑ πραγματοποίησαν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, πλαισιώνοντας τους Κριάπα και Κρίστιτς, που ήταν ασταμάτητοι.
Στην τελευταία περίοδο η ρώσικη ομάδα δεν είχε σκοπό να χάσει τόσο εύκολα τη διαφορά, που με τόσο κόπο είχε χτίσει σε όλο τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν πολλές φορές να πλησιάσουν ώστε να γίνουν απειλητικοί, η ΤΣΣΚΑ όμως είχε τις απαντήσεις επιθετικά. Ο Ερτέλ με το τέταρτό του τρίποντο (4/4) έκανε το 85-80, δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.
Ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε το λάθος κι ο Ερτέλ με ακόμα ένα προσωπικό καλάθι μείωσε στο τρίποντο, βάζοντας… "φωτιά" στον αγώνα. Στην επόμενη φάση όμως, ο Σέρβος πλέι μέικερ της ΤΣΣΚΑ, έβαλε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο, δίνοντας αέρα 6 πόντων (88-82) στην ομάδα του και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 34-36, 54-67, 85-94
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 3, Μπιέλιτσα Μ. 6 (2), Σαν Εμετέριο 15 (2), Πλάις 8, Ερτέλ 17 (4), Λάμπε 7, Μπιέλιτσα Ν. 7, Κοζέρ 19 (1).
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13 (3), Μίτσοβ 12 (2), Τζάκσον 3, Σοκόλοφ, Κρστιτς 19, Ουίμς 19 (2), Έρτσεγκ, Καούν 5, Κριάπα 19 (3), Παπαλουκάς 4.

21/04/1318:00ΜΙΚΡΑΣΓΣ ΜΑΚΑΜΠΗ-ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ.0-0

Γ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ 2012-2013 (2ος ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ)

Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στο τελευταίο λεπτό κόντρα στην Αναντολού Εφές και έχασε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση για το φάιναλ-φορ του Λονδίνου μέσα στο «Αμπντί Ιπεκτσί». Οι «ερυθρόλευκοι», αν και βρέθηκαν στο 38' να προηγούνται με 70-62, ηττήθηκαν με 74-73 στον 4ο αγώνα αγώνα στα πλέι οφ και έδωσαν την ευκαιρία στους Τούκους να ισοφαρίσουν τη σειρά σε 2-2 νίκες. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» καλούνται την επόμενη εβδομάδα να υπερασπιστούν την έδρα τους και να πάρουν πανηγυρική πρόκριση στο 8ο φάιναλ φορ Ευρωλίγκας στην ιστορία τους.
Ηρωας» της Εφές ο πρώην «ερυθρόλευκος», Τζαμόν Λούκας, ο οποίος με φόλοου με το ένα χέρι, μετά από άστοχο τρίποντο του Σιπ, έγραψε το τελικό 74-73, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Κορυφαίος των Τούρκων ο Τζόρνταν Φάρμαρ με 15 πόντους, εκ των οποίων οι 6 στο τελευταίο λεπτό. Από τους «ερυθρόλευκους», ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι εκτός κλίματος (5π.), ενώ ξεχώρισε ο Κώστας Παπανικολάου του πρώτου ημιχρόνου (έμεινε στους 14π.) και ο Έισι Λο με 15.

Με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75 (5/7), με τα οποία διέλυσε την άμυνα ζώνης της Εφές, και γρήγορο ρυθμό ο Ολυμπιακός σήκωσε από τα πρώτα λεπτά...κεφάλι στο σκορ. Με πρωταγωνιστή τον Λο (8π., 2/2τριπ.) οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με 6-16, ενώ μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +8 (12-20). Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να δίνουν ρεσιτάλ ευστοχίας από τα 6.75, αυτή τη φορά με κορυφαίο τον Παπανικολάου, που διακρίθηκε και στα αμυντικά του καθήκοντα, και με ένα τρίποντο απάντηση σε κάθε προσπάθεια της Εφές για ανατροπή δεν απειλήθηκαν... Η αρχή έγινε με τον Σλούκα, ο οποίος στο 20-22 ευστόχησε από τα 6.75 και κράτησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση (20-25), ενώ ο Παπανικολάου με 3/3 στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα για τους «ερυθρόλευκους», με τον Έλληνα φόργουορντ να γράφει στην εκπνοή με τρίποντο το 38-44.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, η Ανατολού συνέχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και κυρίως στα επιθετικά και η τουρκική ομάδα έφτασε και πάλι μία ανάσα από την ανατροπή, μετά από τρίποντα των Σιπ και Σαβάνοβιτς, με τον τελευταίο να μειώνει στο 26' σε 52-53. Ωστόσο, ένα εκπληκτικό «coast to coast» του Χάινς, που ολοκληρώθηκε με καλάθι και φάουλ, κράτησε τον Ολυμπιακό στο +3 (52-55), ενώ ο Σλούκας διατήρησε το προβάδισμα για τους Πειραιώτες στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-58).
Η αντεπίθεση των Τούρκων έφερε αποτελέσματα στον... επίλογο του αγώνα, με την Αναντολού να προηγείται στο 33' με 62-58. Ωστόσο, το καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Πρίντεζης έδωσε την απαραίτητη ώθηση στον Ολυμπιακό, για να αναλάβει δράση ο Χάινς και οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν στο 38' με 62-70. Ωστόσο, κανείς δεν περίμενε τη συνέχεια... Με τον Σπανούλη στον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι του για να χάσει... Έχασε τα ριμπάουντ, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, δίνοντας την ευκαιρία στους Τούρκους και στον Φάρμαρ να τρέξει επιμέρους σκορ 12-3 έφτασε στην ισοφάριση της σειράς με 74-73.
Τα δεκάλεπτα: 12-20, 38-44, 56-58, 74-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Πατέρνικο (Ιταλία), Λάτισεφς (Λετονία)
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Οκτάι Μαχμούτι): Φάρμαρ 15 (2), Βούγιατσιτς, Ερντέν 12, Τουρντσερί 6 (2), Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 12 (2), Λούκας 10, Γκιουλέρ, Μπάρατς 8 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Λο 15 (2), Αντιτς, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 3, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 10 (2), Πάουελ 4, Πρίντεζης 9 (2), Παπανικολάου 14