Τρίτη 23 Ιουλίου 2013

5η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ

«Ρεβάνς» από την Τουρκία και 5η θέση για τους Νέους

Ταλίν, Εσθονία
Την 5η θέση κατέλαβε η Eθνική Νέων στο Ευρωμπάσκετ που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Ταλίν της Εσθονίας. Το σύνολο του Κώστα Μίσσα νίκησε 74-60 την Τουρκία, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6, και πήρε μια άτυπη... ρεβάνς για την ήττα του από το συγκρότημα της γειτονικής χώρας στο φινάλε της δεύτερης φάσης της διοργάνωσης. Την εθνική οδήγησαν στη νίκη οι Παπαπέτρου και Αγραβάνης με 21 και 17 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ο Μποχωρίδης τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα:
13-12, 24-35, 45-52, 60-74.

Η εθνική προηγήθηκε 11-6 στο 8΄, αλλά η Τουρκία ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πέρασε μπροστά με 20-16 στο 13΄. Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Κώστα Μίσσα επέβαλαν το ρυθμό τους και, περιορίζοντας τους αντιπάλους τους σε μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (35-24), ενώ λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Μποχωρίδης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 14 πόντων στην εθνική.

Η Τουρκία «απάντησε» και με σερί 13-0 πλησίασε στον πόντο, αφού μετέτρεψε το εις βάρος της 29-43 σε 42-43, ωστόσο η εθνική διατήρησε την πρωτοπορία, χάρη σε τρίποντα των Αγραβάνη και Λαρεντζάκη (42-49), και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των Τούρκων να «γυρίσουν» το παιχνίδι.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ερχάν Τοκέρ): Αλτίν 6, Ερόγλου 10 (2), Τσαντάν 17 (1), Τουρέν 5, Ντοκουγιάν 2, Τουντσέρ 8, Μουτλού, Ερντογάν 4, Τεκίν 8.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Μποχωρίδης 12 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαπέτρου 21 (1), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 3, Αγραβάνης 17 (1), Καμπερίδης 7, Γόντικας 6.