Πέμπτη 18 Απριλίου 2013

FINAL FOR ΕΦΗΒΩΝ 2013

Την τρίτη θέση κατέλαβαν οι έφηβοι του ΠΑΟΚ

18/ 04/ 2013
Ο ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό επικράτησε με 79-81 της Ακαδημίας Αστέρια και κατέκτησε την τρίτη θέση.
Δεκάλεπτα: 20-28, 39-42, 62-62, 79-81. Διαιτητές:Παπαθανασίου-Σελεβός

ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ(Ακριτίδης-Σαμαράς): Θεοδοσιάδης 5, Βεργόπουλος 3, Πηλίτσης 12, Παπαϊωάννου 2, Αγγέλου, Εικοσιδυός, Αναστασίου 6, Πουλιανίτηςς 16(2), Στρατίδης 6, Μήτογλου 20, Ακριτίδης 4, Γωγούσης 3.

ΠΑΟΚ(Βαβρίτσας): Απιδόπουλος Δ., Σταυρόπουλος, Χονδρόπουλος 6(2), Στεφανίδης 4, Γκάτζιας 5, Αμπαράς 10(2), Πάππος 20(1), Λιάπης 14(3), Τσουτσούκας, Κώττας 6, Απιδόπουλος Γ.6, Βαρυτιμιάδης 10(1).

EUROLEAGUE - ΟΤΑΝ ΔΕ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 60-70

Πολύ κάτω από τα στάνταρ των προηγούμενων αγώνων της σειράς ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ των... υπεράριθμων οπαδών από τη Μπαρτσελόνα και θα παίξει την άλλη εβδομάδα στη Βαρκελώνη τα τα ρέστα του για την πρόκριση στο Final 4 του Λονδίνου.

EUROLEAGUE - ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Κάχα Λαμποράλ - ΤΣΣΚΑ 93-72
Τετάρτη, 17 Απρίλιος 2013 23:21 | Ευστάθιος Τραπεζανλίδης
Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κάχα Λαμποράλ, η οποία επικράτησε πολύ εύκολα (93-72) της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στοντρίτο προημιτελικό της Ευρωλίγκα. Οι γηπεδούχοι συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στη συνέχεια πάτησαν… γκάζι κι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, με την διαφορά να αγγίζει και τους 31 πόντους, μειώνοντας έτσι τη σειρά σε 2-1!
Την Παρασκευή διεξάγεται ο τέταρτος αγώνας και πάλι με γηπεδούχο την Κάχα Λαμποράλ, η οποία αν κερδίσει στέλνει τις δύο ομάδες σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι. Αρκετοί ήταν οι διακριθέντες για την ομάδα του Ζαν Τάμπακ, με τους Μπιέλιτσα (Νεμάνια και Μάρκο) και Νοτσιόνι να δίνουν το σύνθημα της νίκης, όταν ακόμα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Από τους ηττημένους, οι οποίοι ήταν απογοητευτικοί ξεχώρισε μόνο ο Νέναντ Κρίστιτς, ο οποίος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ κι 7 κερδισμένα φάουλ.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πεισμωμένοι κι αποφασισμένοι, από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, να αποδείξουν ότι οι πολύ κακές εμφανίσεις τους στη Ρωσία ήταν μία κακή παρένθεση. Μόλις στο 7ο λεπτό η διαφορά ήταν στους 8 πόντους (12-4) με τουςΝοτσιόνι και Μπιέλιτσα να είναι ασταμάτητοι. Η ΤΣΣΚΑ μέσα σε τρία λεπτά όμως μάζεψε τη διαφορά κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (15-14), χάρη στο επιθετικό ταλέντο του Μίλος Τεόντοσιτς (9π).
Αυτή ήταν κι η μοναδική αντίδραση των φιλοξενουμένων, οι οποίοι ήταν φανερό ότι μπήκαν πολύ χαλαροί στο γήπεδο, πιστεύοντας ότι θα πάρουν εύκολα την πρόκριση. Απέναντί τους όμως βρήκαν μία ομάδα, που βρισκόταν σε εξαιρετικό βράδυ. Η Κάχα Λαμποράλ, έχοντας εκπληκτικό ποσοστό ευστοχίας από το τρίποντο αύξανε συνεχώς τη διαφορά και με έναεπιμέρους σκορ 28-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε το ημίχρονο στο +19 (43-24).
Κι εκεί που όλοι περίμεναν την αντίδραση της ρώσικης ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Τάμπακ συνέχισαν από εκεί, που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος, ανεβάζοντας τη διαφορά σε… αστρονομικά νούμερα (70-39). Οι φιλοξενούμενοι ήταν στην κυριολεξία ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ η ισπανική ομάδα έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι, έχοντας πλέον και την ψυχολογία με το μέρος της.
Στην τέταρτη περίοδο ο Ετορε Μεσίνα, βλέποντας ότι το παιχνίδι έχει κριθεί, αποφάσισε να ρίξει στο παρκέ όλους τουςαναπληρωματικούς, ξεκουράζοντας τους βασικούς, οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν σχεδόν καθόλου. Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία, με την Κάχα Λαμποράλ να φτάνει σε μία πολύ μεγάλη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 43-24, 70-39, 93-72
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ 5 (1), Νοτσιόνι 10 (1), Μπιέλιτσα Μ. 15 (3), Σαν Εμετέριο 9 (1), Πλάις 9, Ερτέλ 21 (5), Γιέλινεκ , Λάμπε 6, Μπιέλιτσα Ν. 13 (3), Κοζέρ 5 (1).
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 9 (1), Μίτσοβ 11(2), Τζάκσον 11 (2), Σοκόλοφ 4, Κρστιτς 12, Ουίμς 10, Έρτσεγκ 10 (1), Καούν, Κριάπα, Πονκρασόφ 5 (1), Παπαλουκάς, Βοροντσέβιτς.

EUROLEAGUE - ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ

Εφές - Ολυμπιακός 83-72
Τετάρτη, 17 Απρίλιος 2013 21:55 | Basketblog
Εφές - Ολυμπιακός 83-72 (vid)
Ο Ολυμπιακός πέταξε στα… σκουπίδια την πρώτη από τις δύο ευκαιρίες που είχε και θα έχει στην Τουρκία απέναντι στην Εφές, καθώς ηττήθηκε με 83-72 και πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς την Παρασκευή. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν φάνηκαν απειλητικοί σε κανένα σημείο του αγώνα με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στη τελική επικράτηση.
Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Πειραιά είχε πρόβλημα στους ψηλούς, καθώς ο Τζος Πάουελ για μία ακόμη φορά δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς να βρίσκεται λύσεις και να… χαρίζει πόντους στην ομάδα του, ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει με τον Έισι Λο να ηγείται επιθετικά. Το κακό για το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάντως ήταν το γεγονός πως ο Τζόρνταν Φάρμαρ βρήκε ρυθμό και έτσι η Εφές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη στο σκορ με 19-17.
Στη συνέχεια η τουρκική ομάδα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της και να πάρει μία μικρή διαφορά στο παιχνίδι. Ο Πέρο Άντιτς ήταν άστοχος, ενώ η ελληνική ομάδα κατάφερε να πάρει κάποιους πόντους μόνο ποστάροντας τον Στράτο Περπέρογλου, ο οποίος ήταν άκρως θετικός. Όχι όμως αρκετός, ώστε ο Ολυμπιακός να καταφέρει να πάρει το πάνω χέρι, ενώ και οι Βασίλης Σπανούλης και Κάιλ Χάινς που πάτησαν παρκέ δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Πέρα από τους Σαβάνοβιτς καιΦάρμαρ, και ο Σάσα Βούγιασιτς άρχισε να ευστοχεί για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα η Εφές να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 37-29.
Το κάκιστο παιχνίδι του Τζος Πάουελ κάτω από το καλαθι έδωσε την ευκαιρία στον Ερντέν να κάνει ότι θέλει στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά τους και να φτάσουν ακόμα και στο +13 (42-29). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να ρίξει στη… μάχη τον Σερμαντίνι, ο οποίος επίσης δεν ήταν καλός και έτσι η Εφές αύξησε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (56-39). Η διαφορά άγγιξε και τους 20 πόντους, με τον Ολυμπιακό να είναι κακός σε άμυνα και επίθεση, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-50 υπέρ της τουρκικής ομάδας.
Οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Κάιλ Χάινς να… κατεβάσουν τη διαφορά και τα κατάφεραν με τον Αμερικανό να πραγματοποιεί εξαιρετικό ματς. Λούκας και Φάρμαρ όμως δήλωσαν παρών την πιο κατάλληλη στιγμή για την ομάδα τους και με σημαντικά καλάθια (έπειτα από προσωπικές ενέργειες) κατάφεραν να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας για την Εφές. Έτσι η ομάδα της Τουρκίας μείωσε το σκορ σε 2-1, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη σειρά με 83-72. Επόμενο ραντεβού την Παρασκευή…
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-29, 65-50, 83-72.
ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Μαχμούτι): Φάρμαρ 17 (3), Βούγιασιτς 8 (2), Ερντέν 15, Τουντσερί, Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 4, Σαβάνοβιτς 15 (1), Λούκας 13 (1), Μπάρατς 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 19 (3), Άντιτς 5, Σπανούλης 4, Περπέρογλου 9 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 5, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 3 (1), Κατσίβελης.