Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2013

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ 2η ΑΓΩΝΙΣΤ.

Τα αποτελέσματα (Βορράς - 1ος όμιλος)
Κυριακή, 20 Οκτώβριος 2013  | Θωμάς Κυρίτσης

«Αφεντικό» της Λάρισας μπορεί κάλλιστα να αποκαλείται ο Φοίνικας καθώς πριν από λίγο επικράτησε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής, στο τοπικό ντέρμπι της ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ» με 77-71 και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ καθώς προηγήθηκαν με 25-41 στο ημίχρονο για να καταφέρουν οι γηπεδούχοι να μειώσουν ως το 49-52 και τίποτα παραπάνω

Διπλό κορυφής πήρε η Βόνιτσα η οποία επικράτησε άνετα στην Φλώρινα του Αριστοτέλη με 75-60, σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 40-26 στο ημίχρονο. Ο Αριστοτέλης αγωνίστηκε χωρίς τον Σπύρο Κέκελη.

Στον Παλαμά Καρδίτσας οι Τιτάνες (photo) μπροστά σε πολύ κόσμο επικράτησαν στο Θεσσαλικό ντέρμπι της Μεταμόρφωσης Βόλου με 81-74 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τις νίκες της διπλασίασε και η Μελίκη η οποία πέρασε σαν σίφουνας από την Θεσσαλονίκη κερδίζοντας εύκολα τη Μακάμπη με 79-54, ενώ τις πρώτες τους νίκες στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι Διόσκουροι Κοζάνης και ο Αστέρας Λάρισας.

Δημοσίευση : 20/10/2013

Εύκολη νίκη πέτυχε κόντρα στον Ηλυσιακό ο Ολυμπιακός με 78-57, ενώ με 95-84 επικράτησε εκτός έδρας ο ΚΑΟΔ της ΑΕΝΚ. Νίκη και για τον Ίκαρο Χαλκίδας επί του Απόλλωνα Πάτρας με 72-64.