Α1 ΑΠΟΤ.14ης ΑΓΩΝ.

Πανέτοιμος ο Παναθηναϊκός εν όψει Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός μετρά αντιστρόφως εν όψει Ολυμπιακού (20/1, 19:30/Δ.Τ.), όντας γεμάτος αυτοπεποίθηση, σε φόρμα, με +2 νίκες και κυρίως χωρίς απουσίες.

Το υπ' αριθμό 3 ντέρμπι «αιωνίων» της τρέχουσας σεζόν πλησιάσει κι ο Παναθηναϊκός δε θα μπορούσε να βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση.
Η τελευταία προπόνηση, πριν η ομάδα καταλύσει σε ξενοδοχείο, ολοκληρώθηκε χωρίς απουσίες και το τζάμπολ της 14ης αγωνιστικής της Α1 θα τον βρει πλήρη. Συν τοις άλλοις, διανύει περίοδο πολύ καλής φόρμας και με νικηφόρο σερί (8-0 εντός κι εκτός συνόρων), ενώ γνωρίζει πως το ενδεχόμενο ήττας δε θα τον φέρει σε δυσχερή θέση, ασχέτως αν ο στόχος δεν είναι άλλος απ' τη νέα νίκη σε clasico, η οποία θα του εξασφαλίσει κατά 99,9% το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Ξέχωρα απ' την εκτόξευση της ψυχολογίας εν όψει κρίσιμης συνέχειας σε Ελλάδα κι Ευρώπη, όπου προσεχώς θα αντιμετωπίσει εκ νέου τον Ολυμπιακό.
Όλα αυτά ενώ θα αγωνιστεί εντός έδρας, έχοντας τη βοήθεια του... έκτου παίκτη του, ευελπιστώντας αυτή τη φορά χωρίς κάποιο απρόοπτο.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΠΟΤ.11ης ΑΓΩΝ. 1ου ΒΟΡΡΑ

Τα αποτελέσματα (Βορράς - 1ος όμιλος- 11η Αγ.)
Κυριακή, 19 Ιανουάριος 2014  Θωμάς Κυρίτσης
Στην γειτονική Καρδίτσα έμελλε να ολοκληρωθεί το αήττητο του Φοίνικα Λάρισας ο οποίος ηττήθηκε από τους Τιτάνες Παλαμά με 64-55, με τους γηπεδούχους να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη στο 4ο δεκάλεπτο χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα.
 Έτσι, τόσο οι Τιτάνες τόσο και οι Διόσκουροι Κοζάνης που κέρδισαν την Καστοριά (62-59) πλησίασαν σε απόσταση δυο νικών από την κορυφή.
 Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε και η ελλιπέστατη Βόνιτσα η οποία επικράτησε μέσα στον Βόλο της Μεταμόρφωσης με 83-79 και ανέβηκε βαθμολογικά.