(Φωτογραφία: Icon )
Αθήνα
Την ερχόμενη Τετάρτη, 29 Μαΐου αρχίζει η ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Ο πρώτος της κανονικής περιόδου, Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΑΓΟ Ρεθύμνου που αν και 5ος απέκλεισε τον 4ο ΠΑΟΚ. Ο δεύτερος Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον τρίτο Πανιώνιο.

Η πρόκριση στην τελική φάση των πλέι οφ κρίνεται στις 3 νίκες («best of 5») με τους πρώτους δύο αγώνες της ημιτελικής φάσης να διεξάγονται στην έδρα του ισχυρού.

Aθήνα
Ο Πανιώνιος προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, επικρατώντας 74-67 του Άρη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, στον τρίτο μεταξύ τους αγώνα για την α΄ φάση. Μετά το 2-1, οι «κυανέρυθροι» θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση.

Συγκλονιστική η μάχη των δύο ομάδων, με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να πετυχαίνει τους 18 πόντους του στο β' μέρος και να κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους, μαζί με το Νίκο Παππά (17π.). Ο Αθανασούλας ήταν, όμως, αυτός που έκρινε το αποτέλεσμα, σημειώνοντας στο τέλος και τους 4 πόντους του. Βεργίνης, (12π.), Πελεκάνος (10π.) και Τσιάρας (10π.) ήταν οι κορυφαίοι του Άρη, που διεκδικούσε την πρόκριση με «μπρέικ» μέχρι το τέλος.

Ο Αντώνης Ασημακόπουλος δεν αγωνίστηκε για τον Άρη, λόγω τραυματισμού στους προσαγωγούς. Επεισόδια σημειώθηκαν μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα σε οπαδούς του Πανιωνίου και άνδρες ασφαλείας των ΜΑΤ, με ρίψη μπουκαλιών εκατέρωθεν. Ένταση στη φυσούνα από μερίδα οπαδών που κατάφερε να εισχωρήσει είχε ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Πανιώνιος, Ηλία Λιανού.

Ο Άρης κέρδισε τις εντυπώσεις στην πρώτη περίοδο, όταν με 5 πόντους του Κώστα Χαρίση προηγήθηκε 6-10 και 10-17, ενώ στη συνέχεια ο Τσιάρας πήρε τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του και οδηγούσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης με 6 δικούς του πόντους. Μετά το 12-19, όμως, ο Νίκος Παππάς σημείωσε και τους 7 πόντους από σερί 7-0 του Πανιωνίου που ισοφάρισε 19-19. Ο ίδιος ισοφάρισε και σε 21-21, φτάνοντας τους 13 προσωπικούς πόντους σε 9 λεπτά συμμετοχής. Η έναρξη της 2ης περιόδου βρήκε τον Πανιώνιο να ακολουθεί από απόσταση αναπνοής (23-24) και τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα, να υπερισχύουν στον τομέα των ριμπάουντ και να αγωνίζονται πιο ομαδικά. Το 34-29 δια χειρός Μίλμπουρν ήταν, πάντως, η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, αφού, παρά το γεγονός πως ο Άρης πέτυχε 13 πόντους (με τους Πελεκάνο και Βεργίνη να δίνουν λύσεις) έναντι 17 των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο, κατάφερε να προσπεράσει 35-37, λόγω λαθών της ομάδας της Νέας Σμύρνης που αγωνίστηκε για μεγάλο μέρος χωρίς Γιάνκοβιτς και Παππά στο 2ο δεκάλεπτο. Ο πρώτος ήταν άποντος σε 10 λεπτά συμμετοχής στο α΄ μέρος, αλλά είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ένα τρίποντο του Πέιν και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μπούκερ επέτρεψαν στους «κυανέρυθρους» να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3 (40-37).
Μάχη σώμα με σώμα έγινε και στην 3η περίοδο. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ανέλαβε... δράση, σημειώνοντας 9 πόντους σε ένα δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα, ο Άρης προσπάθησε ν' απαντήσει με πολυφωνία στην επίθεση και, μετά το 42-37 από τον Μίλμπουρν, προσπέρασε με 47-48, χάρη σε επιμέρους σκορ 5-11.
Με τον Σαρικόπουλο να αποβάλεται με πέντε φάουλ, όταν το σκορ ήταν 55-52, και τον Χαρίση να μετρά ήδη 4 φάουλ, ο Βαγγέλης Αγγέλου είχε λόγους ν' ανησυχεί. Ο Τσακαλέρης επιστρατεύτηκε σε θέση σέντερ, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκε πάντως ο Πανιώνιος (58-54 στο 30΄). Συγκλονιστική ήταν η 4η περίοδος, αφού ο Άρης κατάφερνε να προηγείται 58-60 στο 32΄, 61-64 στο 35΄ και 65-66 στο 37΄.
Σ' αυτό το σημείο, ο Αθανασούλας πέτυχε ένα σημαντικό καλάθι (67-66), για να αυξήσει στο +3 το προβάδισμα του Πανιωνίου ο Γιάνκοβιτς (69-66), με λιγότερο από 1 λεπτό εναπομείναντα χρόνο. Ο Χαρίσης ευστόχησε μόνο σε 1 βολή (69-67) και ο Μπατής πήρε το 4ο φάουλ του Τσιάρα, με μία εύστοχη βολή από τον έμπειρο γκαρντ (70-67).
Στα 15'' ο Αθανασούλας έγινε... ήρωας του Πανιωνίου, διαμορφώνοντας το 72-67. Άστοχος σε τρίποντο ο Τσιάρας, ο Γιάνκοβιτς πήρε το πλέον σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ, με τον Βεργίνη να του κάνει φάουλ. Εύστοχος ο Γιάνκοβιτς και στις 2 βολές (74-67), ενώ... αναχαίτισε και την προσπάθεια του Βεργίνη για τρίποντο, παίρνοντας και το ριμπάουντ εν συνεχεία και πλέον όλα είχαν κριθεί.
Τα δεκάλεπτα: 23-24, 40-37, 58-54, 74-67

Διαιτητές: Γκόντας, Ψαριανός, Ανδρικόπουλος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 3 (1), Κιζ, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 4, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 18 (1), Καββαδάς 3, Παππάς 17 (1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ 11

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 7, Χαντ 8 (1), Πελεκάνος 10 (1), Βεζένκοφ, Τσιάρας 10 (1), Καραποστόλου, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 3 (1), Βεργίνης 12, Τσακαλέρης 2